Jdi na obsah Jdi na menu
 


TIKI 30

3. 1. 2010
TIKI 30

Dobrá loď musí být tak velká, aby se na její palubě dalo žít, nebo tak malá, aby ji bylo možné snadno vzít domů. Avšak i pro skromné bydlení musí mít loď kajutu, ve které se dá stát, nebude kratší než 10 m a k její dopravě po silnici bude potřebný speciální podvozek, těžký silný automobil a většinou ještě povolení k přepravě nadrozměrného nákladu. Kdykoliv snadno a bez ohlašování lze převážet pouze loď, kterou složíte za osobní automobil, ale celková šířka nákladu nesmí být větší než 2,5 m.

Takovým požadavkům vyhovuje jen málokterá jednotrupá plachetnice. Snadněji je splní vícetrupé lodi. Na výstavách lze v posledních letech vidět mnoho krásných laminovaných katamaranů nebo trimaranů.

James Wharram Designs připravil pro letošní rok novou konstrukci - snadno rozebiratelný lehký překližkový katamaran TIKI 30. Je to jedna z největších plachetnic schopných plavby na moři, kterou je možné kdykoliv bez problémů vzít domů.

Za právo stavět a úplnou stavební dokumentaci zaplatíte i s poštovným přibližně 500 GBP. Materiál pořídíte za 50 000 až 100 000 Kč. Přidáte 1 200 hodin práce a stanete se tak vlastníkem vynikající námořní plachetnice. V trupech TIKI 30 může na vodě i cestou k ní přespávat 6 lodí. Pokud se vám to zdá málo, můžete si navíc postavit i kajutku s dalšími dvěma lůžky, kterou položíte mezi trupy. TIKI 30 snadno sestavíte na pláži bez pomoci drahého jeřábu. Malý ponor vám umožní přistávat až těsně u pláže a tak ušetříte zlobení s pomocným nafukovacím člunem.

V mělkých zátokách, kam nemohou vplout kýlové plachetnice, budete úplně sami. Chcete snad ještě něco víc?

Josef Winter

Obrazek

typ - TIKI 30

           James Wharram je anglický jachtař, který již v roce 1953 na vlastnoručně postaveném katamaranu přeplul Atlantik. Navrhl a většinou i vlastnoručně postavil takřka dvě desítky originálních dřevěných katamaranů, které vycházejí z několik tisíc let staré zkušenosti polynéských stavitelů plachetnic. Wharramovy katamara­ny se amatérsky stavějí po celém světě a bezpečně plují i v plavebně nejnáročnějších oblastech moří i oceánů. James Wharram Design's je konstrukční kancelář, která prodává neobvykle podrobnou stavební doku­mentaci Wharramových katamaranů, jenž umožňuje rychle a dobře postavit loď i lidem, kteří nejsou v tomto oboru zkušenými odborníky. Ve firemním katalogu je možné si vybrat plachetnice velikosti od 5,1 m do 19,2 m LOA.

 

Wharram Built Ltd

Greenbank Road

Devoran, Truro

Cornwal TR3, 6PJ, UK

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář